انواع بادگیر

بادگیرها از لحاظ شکل بیرونی چند دسته هستند. ساده‌ترین نوع بادگیر یک جناحی است و بسیار کوچک و محقر بر فراز محفظه‌ای، مانند سوراخ بخاری در پشت بام ساخته می‌شود در این روش برای پرهیز از گزند گردبادها و طوفان‌های سنگین، بادگیر را فقط در جهت بادهای خنک و نسیم‌های مطبوع می‌سازند و جبهه‌های دیگر آن را می‌بندند. در برخی موارد بادگیرهای یک طرفه را پشت به بادهای شدید و آزاردهنده می‌سازند و در واقع این بادگیر عملکرد تهویه و تخلیه هوا را انجام می‌دهد.

ابعاد آن نسبت به سایر انواع کوچک‌تر و شکل آن اولیه‌تر است. این مسیر مورب (که در بالای بام دیده می‌شود) پس از اتصال به کانال عمودی داخل دیوار و پنجره خروجی داخل ساختمان مانند بخاری در یک ضلع اتاق قرار می‌گیرد و تهویه را انجام می‌دهد. این نمونه بیشتر در منطقه سیستان و قسمتی از شهرستان بم دیده می‌شود.

 

بادگیر های دوطرفه

نوع دوم، نوع دو طرفه که دارای دو وجه روبه‌روی یکدیگر و با پنجره‌های بلند و باریک بدون حفاظ ساخته می‌شود و در قسمت داخلی ساختمان به شکل یک یا دو حفره در طاقچه دیده می‌شود. این نمونه در سیرجان و به ندرت در کرمان دیده می‌شود.

 

بادگیر سه جناحی – سه طرفه

بادگیر نوع سوم سه جناحی است و دو نوع دارد، سه جناحی متصل و سه جناحی منفصل (اشکم دریده) .در این نمونه می‌توان به تفکیک از یک یا دو یا سه جبهه استفاده کرد. البته استفاده از این نوع بادگیر نادر است.

 

بادگیرهای چهار طرفه

نوع چهارم، بادگیرهای چهار طرفه است که به شکل کامل و مفصل‌تر از انواع دیگر ساخته شده‌اند و معمولا داخل کانال‌های آن با تیغه‌هایی از آجر یا چوب یا گچ به چند قسمت تقسیم می‌شوند. در بعضی از نمونه‌ها در زیر کانال بادگیر حوض به نسبت بزرگ و زیبایی می‌ساخته‌اند که هوای خشک و دارای گرد و غبار پس از برخورد با آب با جذب رطوبت خنک و گرد و غبار آن جدا و هوای اتاق (حوضخانه) در گرمای تابستان بسیار مطبوع می‌شده است. در مناطقی که امکان ایجاد حوضخانه در طبقه همکف وجود نداشته است آب قنات را در زیر زمین جاری و نمایان می‌کرده‌اند و امتداد کانال بادگیر نیز تا روی این جریان آب ادامه می‌یافته است. این فضاها (سرداب‌ها) محل تجمع اهالی خانه در بعد از ظهرهای تابستان بوده است. این نمونه در یزد، کرمان و بوشهر و… دیده می‌شود.

 

بادگیرهای چند وجهی

در شهرستان یزد و برخی قسمت‌های مرکزی ایران بادگیرهای چند وجهی (معمولا هشت وجهی و حتی گاهی مدور) معمول است که نوع پنجم بادگیرها را تشکیل می‌دهد.

علت ساخت این گونه بادگیرها وجود بادهای مطلوبی است که از هر طرف وزش داشته و تیغه‌های کانال می‌تواند از هر جهت باد را گرفته و به داخل مسیر هدایت کند.

 

بادگیر چپقی

بادگیر چپقی نوع ششم بادگیرهاست که به جای فضای مکعبی شکل خارجی، سازنده از ایجاد چند لوله خم‌دار (زانو مانند) برای حجم خارجی بادگیر استفاده کرده است، اما کانال‌ها و قسمت‌های داخلی مانند نمونه‌های چند طرفه است این نوع بادگیر تنها در سیرجان دیده شده است.

 

تاريخ : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٢ | ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : www.amiraslanmasoomi.ir | نظرات ()

مقوله ادراک هنر و خصوصا هنر معماری بسیار حائز اهمیت است.

مترجم توانای آثار معماری آقای مهرداد قیومی بید هندی در مقدمه کتاب پویه شناسی صور معماری می نویسد :

آرنهایم معتقد است صورت در معماری مجموعه ای راکد و ایستا از شکلهای ساکن نیست بلکه صور و شکلها از لحاظ بصری برهم نیرو وارد می کنند و ذهن آدمی برایند این نیروها را ادراک می کند .

 


برای بررسی و نقد آثار معماری باید به این نیروهای بصری که دست کم به اندازه نیروهای واقعی و فیزیکی مهمند توجه کرد ( زیرا اگر نیرویی واقعی به زبان ادراک بصری در نیاید ، درک نمی شود و در نتیجه از لحاظ ادراکی وجود ندارد ) . پس ، ادراک معماری حاصل تعامل نیروهای ادراکی است ، و مطالعه این نیروها یعنی مطالعه ی دینامیسم ادراک یا پویه شناسی ادراک بصری .

 


به همین دلیل ایشان نام کتاب را پویه شناسی نام نهاده اند . از هر چه بگذریم آنچه تحت عنوان نیروهای بصری گفته شده است به عقیده اینجانب که دارای تحصیلاتی در حوزه برق و الکترونیک هستم متصورم همان فرکانسهایی است که از اجسام صادر می شود و در صورتی که ما با آنها همخوانی داشته باشیم و به قولی Match باشیم آنها را دریافت نموده و تحت تاثیر آن قرار می گیریم پس به واقع نیرویی است واقعی که نیروی بصری نام دارد و بسته به طبیعت فرد عمق نفوذ پذیری در افراد مختلف متفاوت خواهد بود .

 


مایلم این مسئله به بحث گذاشته شود ولی در امور معماری متاسفانه در این مباحث تنها به ترجمه کتابهای نوشته شده اکتفا می کنیم .


آنچه گفته شده و سپس نقد و تحلیل شد از کتاب :
پویه شناسی صور معماری اثر رودلف آرنهایم ترجمه مهرداد قیومی بید هندی

 

The Dynamics Of Architectural Form  - Arnheim Rudolf

 

تاريخ : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٢ | ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : www.amiraslanmasoomi.ir | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.